Ice Cream Box - a quick return on investment
Explore the new ways of making soft ice cream!
Backed up by data, get to know how quickly you can gain back your money invested in our equipments.
Example:
We use the example of soft ice cream made of an average price ice cream powder. In our example 1kg ice cream powder costs 11.6 EUR.
One portion of ice cream weighs 0.1kg, while it can be sold for 1 EUR.
To sum up, from 1kg of raw material we can produce 30 portions of ice cream and the revenue is 30 EUR.
Here are the necessary costs of 1 kg of ice cream:
Price of material: 11.6 EUR
Cost of power needed for ice cream production: 0.5 EUR
Labour cost and additional expenses: 0.5 EUR
Cone: 0.04 EUR
Total cost of 1kg ice cream: 12.64 EUR
Total revenue after selling 1kg ice cream (30 portions): 30 EUR
Total profit on 1kg ice cream: 17.36 EUR